Non-linear vad in fata ochilor cum se manifesta ca venita de pe alt taram, lumina, iubirea, bucuria c astazi sunt "." . Orice incercare de constructie logica devine ilogicca in punctul vazut ca un gol, plin, nimic, cum vre, cum doresc. O mare, un ocean, un munte, universul, coboara peste tine si urca in acelasi timp! Spatiul este inauntru, unde incep sa danseze formele in ordine dezordonata pentru o minte guvernata de un dictator.
Click-click, incearca sa spui nimic, sa te eliberezi de fiecare gand, iar cand inspiri sa fii nimicul. Ce simti? Ce esti? Doar simplu, clar si enrgetic, campul devine magnetic, lumina se coloreaza, totul incepe sa se curbeze, simti spire de energie, vad ADN-ul in mine cum se construieste clipa de clipa. Clipa? Timpul devine o notiune abstracta intr-un vacuum de trairi stelare care puse in cuvinte, culori, imagini, filme, cuprind farama, punctul.
Electro-magnetic, esti OM, universal, galactic, inter-stelar...Zboara! Iubesti?..copacul? Ai niste vecini interesanti, capabili sa mearga pe fir, Poti resoira cand nu respiri? Respiri universul, acea clipa, secventa aparent irationala..raceste, incalzeste. Reguli. Exactitati. Unde le gasesti? Exista? Arata-mi!
Cand se lasa seara incepe dansul nostalgic al intoarcerii acasa. Mergi in timp, iar spatiul se dilata, continua dansul, ichide ochii si viseaza...e real visul tau? Esti acolo, calm, respirand relaxat, fara urma de frica, ci inundat de iubirea care iti e TOTul pus in ".".
OM, deschizator al portilor stelare, un personaj galactic strabatut de energia cerului, te afli intre stele. Ai fost pe Marte? ..Pamantul e o stea!
Din visare intr-o constructie exacta, matematica, rationala si foarte concreta, deschizi ochii si simti vuietul orasului. zumzetul vietii!? E artificial? Doar rational, calculat, metodic...linear intr-un spatiu curbat in natura lui.
LBERTATE!! Subit s-a simtit o vibratie in corp si lumina s-a aprins.
No comments:
Post a Comment